Խմբերգերի միջազգային մրցույթը ստեղծվել է «Հայ փոքրիկ երգիչներ» միջազգային ասոցիացիայի կողմից 2012 թվականին:
Մրցույթը կխթանի նոր մանկական երգչախմբային ստեղծագործություններ ստեղծմանը: Մրցույթը անցկացվել է 2012, 2014, 2015 թվականներին:
Այս տարի մրցույթը անցկացվում է «Կոմիտաս» փառատոնի շրջանակներում և նվիրված է Կոմիտաս վարդապետի ծննդյան 150-ամյա հոբելյանին: Այն նպատակ ունի միջազգային հանրությանը ծանոթացնելու Կոմիտասի արվեստին, ինչու չէ նաև կյանքին և գործունեությանը: Առաջնայնությունը տրվելու են այն ստեղծագործություններին, որոնք գրվելու են օգտագործելով Կոմիտասի ստեղծագործությունների մեղեդիները:
Մրցույթը անցկացվելու է երկու փուլով՝ նախընտրական և վերջնական:
Մրցույթի ժյուրին միջազգային է՝ 5 մայրցամաքներից և ընդգրկում է երգչախմբային արվեստում ճանաչում ունեցող տարբեր ազգերի խմբավարների և կոմպոզիտորների:
Մրցույթի իրականցվում է ՀՀ կրթության‚ գիտության‚ մշակույթի և սպորտի նախարարության, Հարատես հիմնադրամի և Միաբան ընկերության աջակցությամբ:

4th Choral Composition Competition
The Choral Composition Competition (ALSCCC) was founded by the Armenian Little Singers International Association in 2012.
The aim of the competition is to promote the creation of a new choral repertoire for children’s choirs. It was held in 2012, 2014, 2015.
This year the 4th ALS Choral Composition Competition (ALSCCC) is  held under the framework of Komitas Festival and is dedicated to the 150th anniversary of Komitas Vardapet.
The competition is held in two rounds: Preliminary selection of the compositions and Final selection of winners.
Jury members are from 5 continents including well known conductors and composers of choral art.
4th Choral Composition Competition is  sponsored and organized by the Ministry of Education, Science, and Culture of RA, Harates Foundation, and Miaban Organization.