1990 թվականից Երգչախմբային արվեստի համաշխարհային ֆեդերացիայի նախաձեռնությամբ յուրաքանչյուր տարի՝ դեկտեմբերին, նշվում է Երգչախմբային արվեստի միջազգային օրը: Այդ օրը շուրջ 100.000 երգչախմբեր բոլոր մայրցամաքներից իրենց ելույթներով միանում են այս տոնին:
1994 թվականից Հայաստանը՝ «Հայ փոքրիկ երգիչներ միջազգային ասոցիացիայի» նախաձեռնությամբ, միացել է այս շարժմանը: Տարիներ ի վեր հայաստանյան բարձրակարգ երգչախմբեր ելույթ են ունեցել Հանրապետության հանրակրթական դպրոցների սաների համար Արամ Խաչատրյանի անվան մեծ համերգասրահում:
2018 թվականից «Հայ փոքրիկ երգիչներ» միջազգային ասոցիացիան անցկացնում է տոնը «Հայ երգչախմբային դիրիժորների ասոցիացիայի» հետ համատեղ՝ Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարանի աջակցությամբ: Ձևաչափը փոխվեց և սկսեցին մասնակցել բացառապես սիրողական երգչախմբեր՝ Երևանից, տարբեր քաղաքներից:

Since 1990, every year, on December, IFCM takes initiative in the organization of the festival “World Choral Day”. Nearly 100,000 choirs from all continents join this celebration.
In 1994 Armenia, with the initiative of the Armenian Little Singers International Association joins this campaign. Years on, Armenian superior choirs performed for students of public schools at Aram Khachaturyan Great Concert Hall. Since 2018, the Armenian Little Singers International Association realizes this event together with Armenian Choral Conductors Association in assistance with Khachatur Abovian Armenian State Pedagogical University. Format has changed after amateur choirs from Yerevan, different cities began to participates in this festival.
The celebration was dedicated to the 149th anniversary of Komitas, and the choirs performed exclusively Komitas's songs.