Հոգևոր համերգ Արուճի վանքում
Հոգևոր երաժշտությունը համամարդկային ամենավեհ արժեքներից մեկն է, որի պատմությունը կերտվում է արդեն երկու հազար տարի և որին իրենց դրոշմն են թողել համամարդկային այնպիսի հանճարներ ինչպիսիք են՝ Մովսես Խորենացին, Գրիգոր Նարեկացին, Կոմիտաս Վարդապետը, Յ.Ս.Բախը, Վ.Ա.Մոցարտը, Լ.Վ. Բեթհովենը և բազում այլ հանճարներ։ Հոգևոր երաժշտությունը դասական երաժշտարվեստի հիմքն է, որն էլ մեր քաղաքակրթության արժեքային հիմնաքարերից մեկն է։ Քրիստոնեական աշխարհի բազմազանության մեջ այնքան էլ մեծաթիվ չեն ինքնուրույն հոգևոր երաժշտություն ունեցող ազգերը։ Ահա այստեղ է, որ կրկնակի անգամ մեծանում և կարևորվում է հայ հոգևոր երաժշտության դերը և նշանակությունը աշխարհի հոգևոր գանձարանում։ Եվ հեղինակավոր երաժշտագետների կողմից հիմնավորված պատմական իրողությունն, համաձայն որի, համաքրիստոնեկան հոգևոր երաժշտության հիմքերը սկիզբ են առնում Հայ հոգևոր երաժշտությունից՝ եզակիորեն ընդգծում է Հայ հոգևոր երաժշտության կարևորությունը։ Ժամանակակից աշխարհի իրողությունները հոգևոր երաժշտությունը տաճարներից և եկեղեցիներից տեղափոխել է աշխարհիկ բեմեր հաճախ նվազեցնելով հոգևորի անմիջական ազդեցությունը, այնինչ հոգևոր երաժշտությունը համահունչ և առավելաբար ներդաշնակվում է իր բնական միջավայրին՝ տաճարին, եկեղեցուն, որով և հասնում է առավելագույն ազդեցության։ «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախումբը նախատեսել է իրականացնել հոգևոր մի համերգ, որտեղ հոգևորի անմիջական ներգործությունը, ներդաշնակությունը, երաժշտության վեհությունը և Արուճի տաճարը որպես «քարացած երաժշտություն» ունկնդրին կառաջնորդեն բարձրագույն հաղորդության։
«Հայաստանի  փոքրիկ երգիչներ»
«Հայաստանի    փոքրիկ երգիչներ» երգչախումբը ստեղծվել է 1992 թվականին: Հիմնադիր և գեղարվեստական ղեկավար Տիգրան Հեքեքյան: Երգչախմբի երգացանկը խիստ բազմազան է. այն ներառում է հին, միջնադարյան, Վերածննդի, ինչպես նաև դասական, ժամանակակից, ժողովրդական, և հանրամատչելի ստեղծագործություններ:   «Հայաստանի     փոքրիկ երգիչներ» երգչախումբն ու նրա մենակատարները գերել են բազմաթիվ երկրների հանդիսատեսների սրտերը: Երգչախումբը բազմաթիվ միջազգային մրցույթների դափնեկիր է, բազմիցս մասնակցել է միջազգային ամենատարբեր փառատոների: «Հայաստանի     փոքրիկ երգիչներ» երգչախումբն 2001 թվականին արժանացել է «Եվրոպայի Մշակույթի Դեսպան» պատվավոր տիտղոսին, իսկ 2002 թվականին` Երգչախմբային Արվեստի Համաշխարհային ֆեդերացիայի կողմից ճանաչվել է աշխարհի լավագույն երգչախմբերից մեկը: Երգչախումբը պարգևատրվել է նաև ՀՀ նախագահի և կառավարության բարձրագույն պարգևներով, ինչպես նաև «Լեոնարդո Դա Վինչի» արծաթե մեդալով` Բնական գիտությունների Եվրոպական Ակադեմիայի կողմից: Երգչախմբի ձայնագրություններով թողարկված 8 խտասկավառակներն արժանացել են ազգային և միջազգային մրցանակների:

in fullness when one praises Him
Spiritual music is one of the highest human values, the history of which has been formed for two thousand years, which has left its mark on such universal geniuses as Movses Khorenatsi, Grigor Narekatsi, Komitas Vardapet, J.S Bach, W.A Mozart, L.В. Beethoven and  many other geniuses. Sophisticated music is the basis of classical music, which is one of the cornerstones of our civilization. In the diversity of the Christian world, there are not so many nations that have their own music. It is here that the role and significance of Armenian sacred music in the spiritual treasury of the world doubles. And the historical reality substantiated by authoritative musicologists, according to which the foundations of Christian spiritual music originate from Armenian spiritual music, uniquely emphasizes the importance of Armenian spiritual music. The realities of the modern world have shifted spiritual music from temples and churches to secular stages, often reducing the direct influence of the spiritual, while spiritual music is more in tune with its natural environment, the temple, the church, with which it achieves maximum influence. The "Little Singers of Armenia" choir has planned to hold a special concert, where the direct influence of the choir, the harmony, the majesty of the music և Aruch temple as "petrified music" will lead the listener to the highest sacrament.
"Little Singers of Armenia"
The "Little Singers of Armenia" choir was founded in 1992. Founder ղեկավար Artistic Director Tigran Hekekyan. The song list of the choir is very diverse. It includes ancient, medieval, Renaissance, as well as classical, modern, folk, popular works. The "Little Singers of Armenia" choir and its soloists have captured the hearts of audiences in many countries. The choir is a laureate of many international competitions, has participated in various international festivals. The Little Singers of Armenia Choir was awarded the honorary title of Ambassador of European Culture in 2001, and in 2002 was recognized as one of the best choirs in the world by the World Federation of Choir Arts. The choir was also awarded the highest awards of the President of the Republic of Armenia, as well as the "Leonardo Da Vinci" silver medal by the European Academy of Natural Sciences. The 8 CDs released by the choir have won national and international awards.