««Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» մանկական ֆիլհարմոնիա» ՀՈԱԿ-ն ստեղծվել է 1994թ.՝ Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի վարչության կողմից: Ֆիլհարմոնիայի նպատակն է զարգացնել մանկական երգչախմբային արվեստը Հայաստանում, աշխուժացնել երգչախմբերի գործունեությունը, անցկացնել վարպետաց դասեր և ցուցադրական փորձեր հայկական երգչախմբերի և խմբավարների համար, հրատարակել հայ հեղինակների խմբերգերը և թողարկել ձայնասկավառակներ, կազմակերպել ազգային փառատոներ և այլն:
«Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ»-ում գործում են երկու՝ ավագ և կրտսեր երգչախմբեր:
Երգչախումբը հիմնադրվել է 1992-ին: Երգացանկը բազմազան է, ներառում է հին, միջնադարյան, Վերածննդի, ինչպես նաև դասական, ժամանակակից, ժողովրդական, և հանրամատչելի ստեղծագործություններ:
«Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ»-ի համերգներ է տվել բազմաթիվ երկրներում՝ Միացյալ Թագավորություն, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Շվեդիա, Շվեյցարիա, Բելգիա, ՌԴ, Լատվիա, Լեհաստան, Հունաստան, Կիպրոս, Ճապոնիա, Եգիպտոս, Հարավային Աֆրիկա, Կանադա, ԱՄՆ:
Բազմաթիվ միջազգային մրցույթների դափնեկիր է, մասնակցում է միջազգային փառատոների, համաշխարհային գիտաժողովների, ցուցահանդեսների, այդ թվում` Բազելի (Շվեյցարիա, 1995թ), Հոնգ Քոնգի, Գուանջոյի և Պեկինի (Չինաստան,1999), EXPO 2000 (Հանովեր, Գերմանիա), «Ոսկե մակույկ» (Սոչի, ՌԴ, 2001), «Դիմիտրիա» (Թեսալոնիկի, Հունաստան, 2002թ.), Երգչախմբային Արվեստի VI համաշխարհային գիտաժողով (Մինեապոլիս, ԱՄՆ, 2002), «Երգ միասնության» (Հայաստան, 2004, 2006) և այլն:
Երգչախումբը 2001թ. արժանացել է «Եվրոպայի մշակույթի դեսպան» պատվավոր տիտղոսին, իսկ 2002 թվականին` Երգչախմբային արվեստի համաշխարհային ֆեդերացիայի կողմից ճանաչվել է աշխարհի լավագույն երգչախմբերից մեկը, պարգևատրվել է նաև ՀՀ նախագահի և կառավարության բարձրագույն պարգևներով, ինչպես նաև «Լեոնարդո Դա Վինչի» արծաթե մեդալով` Բնական գիտությունների եվրոպական ակադեմիայի կողմից:
Երգչախմբի ձայնագրություններով թողարկված 6 խտասկավառակներն արժանացել են ազգային և միջաազգային մրցանակների:
«Հայաստանի ամենափոքրիկ երգիչները» երգչախումբը (1994թ.) երեխաներին տալիս է գեղագիտական եզակի կրթություն` ձևավորում երաժշտական ճաշակ, սերմանում հայրենասիրություն և նախապատրաստում երեխաներին միանալու մեծերին` «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ»-ին:
«Հայաստանի ամենափոքրիկ երգիչներ» երգչախումբը բազմիցս մասնակցել է մանկական երգչախմբերի մրցույթ-փառատոների բացման արարողությունների, գրական-երաժշտական երեկոների, Երգչախմբի հիմնադիր Էլմիրա Հեքեքյանի նախաձեռնությամբ երգչախումբը ելույթներ է ունենում Հայաստանի զորամասերում, ռազմաուսումնական վարժարաններում:

Little Singers of Armenia Children Philharmony
The choir “Little Singers of Armenia” was founded in 1992 with the assistance of the Department of Culture of Yerevan Municipality. Children from Yerevan and districts of Armenia participate in the choir.
The choir takes active part in the cultural life of the Republic touring with numerous charity concerts in Armenia, Russia, Europe, Africa, America, Asia, Australia. The “Little Singers of Armenia” choir and its soloists took part in various international contests, festivals, global symposiums, expositions including in Basel,(Switzerland, 1995), Hong-Kong and Beijing (China, 1999), EXPO 2000 (Hannover, Germany), “Golden rook” (Sochi, Russia,2001), “Dimitria” (Thessaloniki, Greece,2002), in the Sixth World Symposium for Choral Music (Minneapolis, USA, 2002)in the annual Armenian-American choral festival “The Unity of Song” (Armenia,2004,2006).
In 2001 the choir was awarded with the honorary title of “The Ambassador of the Culture of Europe” by the European Federation of EU Choirs”, in 2002 the World Federation of Choral Art recognized the “Little Singers of Armenia” one of the best choirs of Europe. The choir was awarded with the high prizes of the RA Prime Minister and the RA Ministry of Culture. The European Academy of Nature Sciences awarded the choir with the silver medal “Leonardo Da Vinci”.
The choir performs concerts under the leadership of eminent conductors, takes part in important state programs such as “Days of Armenian Culture in Russia”, the concert in the Kremlin Palace in the honour of “The Year of Russia in Armenia”, the concerts dedicated to the Days of France in Armenia (“Armenie,mon amie”), the concert “Aznavour and his friends” held in Republic square in Yerevan, the concert in Garnier opera within the frames of the “Year of Armenia” in France, the concerts in Sofia within the frames of the “Year of Armenia in Bulgaria” (2010).